Vše o dřevostavbách

Dřevěné chaty – co to je a jaké jsou druhy

Dřevěné chaty různých typů jsou dnes velmi rozšířeným pojmem. Někdy se jedná o doplňky do zahrady, jindy může být taková chata víkendovým domem, a nakonec může být dřevěná chata vhodná i k celoročnímu využívání.

Co to je dřevěná chata

Dřevěná chata je taková chata, jejímž základním stavebním materiálem je dřevo. Neznamená to však, že by se v ní nemohl vyskytnout i jiný materiál, ale ten už by byl pouze doplňkový. Dřevo musí být na takové chatě použito ve více než 50 % stavby.

blank
Autor: Miroslav Tomeš – Vlastní snímek, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15759324

Historie dřevostaveb

Historie dřevostaveb je opravdu bohatá, jen se nám všechny stavby z historie nedochovaly, protože dřevo je bohužel materiál, který podléhá nejen zubu času, ale i ohni a dalším přírodním živlům. Ano, je to tak, mnoho dřevěných staveb shořelo, jiné strhl vítr nebo vichřice, další zase podemlela voda a dřevo pak shnilo. Ale jen pro představu: historické dřevěné stavby se objevují dodnes v Evropě – například kostely, dřevěné byly stavby i salóny na Divokém západě, dřevěné jsou dodnes i některé pravoslavné kostely atd. A samozřejmě i obyčejní lidé měli své dřevěné příbytky, protože to po hliněných domech byl nejčastější materiál na stavění.

Druhy dřevostaveb

I dřevostavby mají své druhy. Záleží na tom, zda jsou spíše srubové, roubené, nebo třeba složené z prefabrikovaných materiálů. Pojďme se na rozdíly v těchto stavbách podívat blíže.

Roubenky

Roubenky neboli roubené chalupy jsou stavby postavené tradičním způsobem roubení, který známe již mnoho staletí. Roubení znamená tvoření staveb, kdy jsou trámy kladeny rovnoběžně na sebe a v rozích jsou pospojovány nějakým typem tesařské vazby. Dalším klasickým znakem roubenek je to, že prostory mezi trámy jsou vymazány hlínou, aby stavba lépe těsnila a neunikalo z ní teplo. Nakonec mohla být celá roubenka také omítnuta omítkou.

blank
Autor: Ewwwa – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21209524

Sruby

Sruby jsou druhem roubené konstrukce, kdy jsou kulatiny kladeny rovnoběžně na sebe a v rozích překříženy tesařskou vazbou. Nejlepšími dřevy pro srub jsou borovice, smrky a modříny z jehličnatých stromů, dub, akát a jilm z těch listnatých. Výhodou srubů je pak to, že v létě udrží chlad uvnitř a v zimě zase teplo. Technikou srubu si můžete postavit malý srub, ale i rodinný domek, v němž budete blíže přírodě.

blank
Autor: Rdsmith4 – Vlastní dílo, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=120143

Sendvičové stavby

Novějším způsobem, jak stavět dřevostavby, jsou sendvičové stavby. Jejich základem jsou masivní dřevěné hranoly, které jsou slepeny ze dřevěných desek. Stěny těchto domů mohou být také vyplněny výplní z minerální vaty nebo foukané celulózy. Na fasádu se dá navíc použít zateplovací omítka.

blank
Autor: Bobthebuilder82 – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5179525

Montované stavby

Prakticky všechny druhy staveb můžete pořídit jako montované stavby, které firma nabízí postavit z prefabrikovaných materiálů, za rozumnou cenu a v dohledném časovém horizontu. Dřevostavby jsou dnes velmi žádané, protože jsou ekologické i ekonomicky výhodné.

Dřevostavby na klíč

I u dřevostaveb si můžete vybrat stavbu domu na klíč, kdy se vám vybraná firma postará o všechno od stavebního povolení až po samotnou výstavbu. U dřevostaveb pak můžete bydlet ve svém bez přehánění do několika měsíců.

blankblank

Podobné články

blankblank

Další články

Exteriér dřevostavby: Co použít a jak postupovat

Exteriér dřevostavby vyžaduje zvláštní péči, aby si zachoval svou krásu a odolnost vůči povětrnostním...

Jak pečovat o dřevěné prvky ve vaší dřevostavbě.

Dřevěné prvky jsou nedílnou součástí dřevostavby a dodávají vašemu domovu přírodní a útulný vzhled....

Jak vybrat správný typ dřeva pro vaši stavbu

Typ dřeva: Dřevo je jedním z nejstarších a nejvšestrannějších stavebních materiálů, které lidstvo používá....

Kategorie

blankblank

Komentáře