Mnozí z nás po postavení domu zjistí, že jim na zahradě něco chybí. Ano, je to prostor, kde by se daly pořádat akce a oslavy venku. Takovým prostorem může být vhodně zvolená pergola, která pojme všechny naše návštěvníky. Pergolu si můžeme postavit sami, nebo si koupit stavebnicový systém, anebo si ji nechat udělat na zakázku.
Zvládnu postavit pergolu svépomocí?
V podstatě každý šikovný kutil si zvládne postavit pergolu zcela sám. Na začátku zvolte, zda chcete pergolu zastřešenou, nebo nezastřešenou. Je to důležité hned ze dvou důvodů. Zastřešená pergola není tolik vystavena povětrnostním podmínkám, a tak může být vyrobena i z méně kvalitního dřeva (méně vyschlého, smrku). Ovšem jedná se v tomto případě o stavbu, a tak budete potřebovat stavební povolení. Nezastřešená pergola bude více ovlivněna povětrnostními podmínkami, a budete ji muset postavit z kvalitnějšího dřeva (dub, borovice, modřín). Není však brána jako stavba, a tak nemusíte žádat o stavební povolení.
Postavení pergoly je snazší než postavení altánu. Zejména tedy té nezastřešené. Na základ pergoly budete potřebovat betonové základové patky, do nichž pomocí šroubů upevníte sloupky. Na tyto sloupy pak pomocí hřebíků či šroubů připevníte trámy.

Zastřešenou pergolu pak dotvoříme tak, že budeme pokračovat krokvemi a střešními dřevy. Pergola se dá zastřešit průhlednými i neprůhlednými materiály. Mezi průhledné patří například plné polykarbonátové desky, komůrková plexiskla atd. Mezi neprůhledné pak zámkové panely, kanadské šindele (asfaltové šindele), keramické tašky nebo betonové tašky. Poslední jmenované – betonové – tašky jsou však velmi těžké, a tak je potřeba zvážit, zda vaše konstrukce pergoly tento materiál unese.
Nakonec budete asi volit podlahu. Podlahy v pergole se dají vyrobit z nejrůznějších materiálů. Jednou z těch jednodušších variant je zvolit kamennou podlahu, přičemž kameny nakoupíte v kamenolomu a poskládáte je do vykopané díry, nebo je zalijete do betonu (ve druhém případě je nižší spotřeba kamenů). Rovněž si můžete pořídit betonovou základovou desku, která pak bude tvořit betonovou podlahu. Plastová podlaha je velmi bezúdržbová, ale má vyšší pořizovací cenu a také není zrovna přírodní. Dřevěná podlaha je oproti tomu velmi krásná a vznešená, avšak zase náročná na ošetřování. Další možností je keramická dlažba, která je snadno omyvatelná, levná a bezprašná.

Můžu si koupit i hotovou pergolu?
Ano, menší pergoly (vchodové, na květiny) je možné koupit i vcelku, větší pak zakoupíte jako stavebnicový systém, který si buď sestavíte sami, anebo vám s tím pomůže zaměstnanec firmy, u které nakupujete. Stavebnice mohou být nejen ze dřeva, ale také z hliníku nebo oceli. Kovové pergoly bývají o něco dražší, ale zato je nemusíte natírat a ošetřovat. Výhodou stavebnicových systémů je i to, že je můžete kombinovat podle vlastních preferencí a dokoupit k nim nejrůznější lavičky, truhlíky, dřevěné květináče aj.
A existují také pergoly na zakázku?
Jistě, pergoly na klíč nebo na zakázku také mívají výrobci v nabídce. Pergoly na zakázku budou mít sice vyšší pořizovací cenu než stavebnice, ale zase si můžete vybrat téměř všechno: materiál, barvu, velikost, doplňky – tady je možné zvolit si třeba pergolu s udírnou, krbem, vybavenou stoly, lavicemi, židlemi či houpačkou. Pergola může mít také jakýkoliv tvar – třeba i do L, nebo můžete mít vedle sebe dvě nezávislé pergoly apod. Firma za vás vyřeší i stavební povolení.
TIP: Zastřešenou pergolu si můžete pořídit i jako levné stání pro váš automobil.