K zajímavým stavbám do zahrady patří domečky pro děti. Jedná se celkově o malou zahradní stavbu, ke které nebudete potřebovat ani stavební povolení. To však neznamená, že byste mohli takový domeček odbýt – spíše naopak. U domečků pro děti je potřeba myslet hlavně na jejich bezpečnost.
Jaké mohou být dětské zahradní domečky
Pokud pomineme všechny plastové domečky, které jsou sice levné, ale nebývají už tolik bezpečné a některé bohužel ani nezávadné, pak se musíme zaměřit na dřevěné domečky. Ty by měly být vyrobeny z kvalitního dřeva – borového, modřínového nebo dubového. A mohou stát přímo na zemi, nebo mohou být postaveny na pilotech, a poslední možností jsou domečky postavené ve stromech.
Domeček postavený na zemi
Domeček, který je postaven na zemi, by měl být hlavně robustní a vyrobený nejlépe z borovicového dřeva. Nemusí mít betonovou základnu. Měl by mít kvalitní dveře i okna, a nátěr, který ochrání dřevo před nepříznivými podmínkami. Kluci možná ocení spíše přírodní úpravu, nebo nějakou oblíbenou klučičí barvu, dívenky budou rády za domeček jako pro panenky nebo pro princezny. Domečky postavené na zemi mohou využít i možnost mít zastřešenou terasu, kde děti mohou za hezkého počasí pořádat oslavy nebo i přespávat.
Domeček postavený na pilotech
Domeček na pilotech musí mít zejména bytelné piloty. Na piloty i celý domeček si vyberte borovicové nebo modřínové dřevo. Takovýto domeček může mít jako integrovaný prvek i skluzavku – tedy do domečku se chodí po schodech či žebříku a z domečku je možné sjet po skluzavce.

Domeček postavený na stromě
Tento dětský domeček budete muset přizpůsobit konkrétnímu stromu, měl by mít robustní dno/podlahu a několik opěrných bodů. Ze dřev se hodí borovice, modřín nebo dub.
Základní bezpečnostní prvky
Kvůli dětem musíte dbát zejména na jejich bezpečnost. Dveře i okna by měly být konstruované tak, aby se daly lehce zavírat a otvírat, veškeré dřevo musí být ošetřeno tak, aby si děti nezadřely třísku apod. Všechny nedřevěné materiály volt vždy přírodní – sklo, kov, nikoliv plastové.
Co by nemělo chybět v domečku
Vybavení domečku je velmi variabilní, asi bude záviset na volbě dětí, nicméně neměl by chybět stoleček a sedací nábytek (židličky, lavice). Vhodná je také nějaká polička nebo truhla na hračky.

Stavět svépomocí, nebo firmou
Každý jen trochu zručný tatínek nejspíš dokáže domeček stlouct sám z prken, která si zakoupí v nějakém hobby marketu. Výhodou tohoto způsobu stavby je to, že děti mohou nejen přihlížet, ale také pomáhat, a rovněž si mohou vybrat tvar, umístění i barvy. Ale ani pokud si tatínek na takovouto stavbu netroufne, není třeba zoufat. Existuje mnoho firem, které kromě větších staveb prodávají i dětské domečky. Můžete je koupit jako stavebnici a postavit ji sami, nebo vám ji za menší poplatek postaví firma.
Na co si dát pozor při nákupu
Při objednávání domečku pro děti si ohlídejte zejména to, aby i materiál na ukotvení domečku (do země, na strom) byl součástí balení. Také byste měli sledovat, jaké dřevo bylo na domeček použito a jak bylo ošetřeno. Správně by vám firma měla doporučit, popř. dodat spolu s domečkem i prostředek na ošetření dřevěných prvků domečku v dalších letech.
Jaké jsou ceny domečků pro děti
Ceny dětských domečků se odvíjejí od použitých materiálů, způsobu postavení, způsobu ošetření a pohybují se od 8 000 do 30 000 Kč. Pokud si zvolíte sestavení domečku firmou na vaší zahradě, cena se navýší o 1500 až 2000 Kč. Ale pokud si postavíte domeček sami, pravděpodobně se vejdete do 8 000 Kč, které budou zahrnovat nejen veškerý materiál, ale i vybavení.