Dřevěné stavby se do zahrady hodí, protože dobře zapadnou do přírody. Můžete si postavit zahradní chatu, domek na nářadí, dřevník, altán, pergolu nebo dřevěný domeček pro děti. Které stavby potřebují stavební povolení? A které si můžete postavit svépomocí?
Zahradní chata
Zahradní chata je v podstatě už takový obytný domek. Můžete ji vystavět ze smrku, borovice nebo modřínu, eventuálně se hodí i dub. Menší zahradní chatu o velikosti 5 x 5 x 5 m (délka, šířka, výška) si postavíte i bez stavebního povolení, všechny větší kousky pak už s povolením. Staví-li vám chatu firma na klíč, většinou zařídí i toto povolení.
Zahradní chata může být jedním velkým prostorem, kde se setkává celá rodina, nebo může být rozdělena do menších pokojů, kde bude mít každý své soukromí.
Je vhodné, pokud jsou dřevěné prvky doplněné kovovými a skleněnými montážními doplňky, nikoliv plastovými, aby celý komplex souzněl s přírodou okolo.
Domek na nářadí
O něco menší a také levnější bude domek na zahradní nářadí. Tady stačí i velikosti do 5 x 5 x 5 m, tedy bez stavebního povolení, jako materiál je vhodný smrk. Domek na nářadí je vhodné doplnit policemi a závěsným systémem, aby bylo místo beze zbytku využito.
Dřevník
Další možností zahradní stavby je tzv. dřevník. Hlavním principem dřevníku je to, že vám ochrání dřevo před vlhkem. V dřevníku však můžete skladovat např. i lyže, kola, koloběžky a další. Podle toho také volte variantu bez dveří (jen zastřešenou), nebo s dveřmi a uzamykatelnou.
Altán
Moc pěkným doplňkem do zahrady je zahradní altán. Nemusíte bydlet zrovna na zámku, abyste si jej pořídili. Takový altánek je nejlepší ze smrku anebo borovice. Altán je prodyšnou stavbou, která chrání své uživatele hlavně před deštěm. V altánu si můžete oslavit narozeniny, prázdniny, vysvědčení svých dětí, svatbu, a to vše v souladu s přírodou okolo. Moderní altány jsou i čtverhranné nebo vícehranné a jejich sestavení je otázkou několika dní.
Pergola
Pergola je zastřešeným prostorem, kterým si navýšíte prostor k bydlení, a navíc budete uprostřed přírody. Pergolu se hodí vystavět třeba nad terasou, do níž ústí francouzské dveře z obýváku. Pergolu je možné postavit i dodatečně, i když s ní původní koncept domu nepočítal. Dobré je také situovat pergolu na jih, jihovýchod nebo jihozápad, aby tam bylo útulně v každém ročním období. I pergolu můžeme nechat obrůst popínavými rostlinami, nebo ji naopak nechat zasklít posuvnými skleněnými díly.
Domeček pro děti
Pro malé děti (ale i ty větší) bude domeček na zahradě útočištěm, kde se budou rády schovávat. Měl by být dobře opracovaný, nejlépe z borovice nebo modřínu. Může být přírodní, nebo natřený pestrými barvami. Měl by být vybaven oknem a dobře otvíratelnými dveřmi, uvnitř byste měli dětem postavit stůl, židle a poličku. Některé děti ocení domeček na pilotech, těm, co se nebojí výšek, můžete postavit domeček v koruně vzrostlého stromu.